© ANA YAEL
Nyelvtanulással az Alzheimer-kór ellen
Így védi agyunkat egy második nyelv tanulása
A nyelvtanulás rendkívüli hatása: a több nyelven beszélő Alzheimer-kórral diagnosztizált betegek memóriavesztése sokkal lassabb.
- Kanadai kutatók agyi vizsgálatokat végeztek Alzheimer kóros betegeken.
- Azok, akik több nyelven beszéltek, kevésbé súlyos állapotról tudtak beszámolni.
- Az MRI vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a kritikusan érintett agyi területeken látványosan több ép állomány maradt fent.
Egy új nyelv elsajátítása valóban lelassítja a mentális hanyatlás mértékét az Alzheimer-kórban szenvedők esetében is, amelyről több tanulmány is nyilatkozik. A két vagy több nyelven beszélő páciensek esetében a memóriavesztés sokkal lassabb, csekélyebb volt.
Az ötlet, miszerint egy új nyelv elsajátítása lelassítja, vagy megakadályozza a demencia kialakulását, az utóbbi években egyre nagyobb teret hódított szerte a világon.
A Concordia Egyetem kutatói úgy vélik, hogy a több nyelven beszélők azért ellenállóbbak a kórral szemben, mert állandóan két, vagy több nyelv között váltakozva írnak, beszélnek, gondolkoznak, ami segít az agy állományán belüli kapcsolatok kiépülésében, megerősítésében.
Olasz tudósok 2017-ben megállapították, hogy a többnyelvűség csökkenti a neurológiai megbetegedések lehetőségét, illetve 5 évvel elhalasztotta az Alzheimer-kór esetleges kialakulásának időpontját. Ezt a konklúziót a Vita-Salute San Raffaele Egyetem kutatói hozták nyilvánosságra 85 olyan személy bevonásával, akik Alzheimer-kórban szenvedtek.
Egy másik tanulmány is foglalkozott ezzel a kérdéskörrel, ami a Neuropsychologia című újságban is megjelent.
Közel 100 Alzheimer-kórban és MCI-ben (Mild Cognitive Impairment), azaz enyhe kognitív károsodásban szenvedő embert vettek górcső alá. Ez utóbbi az Alzheimer-kór előszobáját is jelenti.
Az alanyok a kanadai Quebec állam egyik legnagyobb városában, Montreálban éltek, ahol a francia a fő nyelv.
Natalie Philips professzor
Natalie Philips professzor azt állítja, hogy a korábbi vizsgálatok inkább fiatalok és középkorú felnőttek bevonásával történt. A mostani kutatások viszont alátámasztották azt a feltételezést, hogy két nyelv ismerete és használata megdolgoztatja az agy specifikus régióit is, és megnöveli a szürkeállomány sűrűségét. Ez az agyi strukturális különbség jól látható a többnyelvű Alzheimer-kórral diagnosztizáltak és a korai stádiumban lévők eredményein.
A nyelv tanulása és rendszeres gyakorlása az egyike azoknak a cselekedeteknek, melyek jól megőrzik az agy optimális funkcionális működését!
A kutatásból az is kiderült, hogy a többnyelvűség és az ahhoz kapcsolódó kognitív- és szociokulturális előnyök az agyi plaszticitással vannak összefüggésben.
(Agyi plaszticitás: A plaszticitás az agy anatómiai és funkcionális változásra való képessége. Az agy az élet során folyamatosan változtatja saját fizikai szerkezetét, és formálja áramköreit. Ezt a képlékenységet az új szinapszisok képződése és a már meglévő idegi kapcsolatok átrendeződése biztosítja, ami magának a tanulásnak az élettani alapja. Sőt, agysérülés után az agy új axonok növesztésére is képes, így ha bizonyos agyterületek meghibásodnak, néha más részek veszik át annak feladatait. A plaszticitás tehát az agy alkalmazkodóképessége a változó környezeti feltételekhez. Forrás: https://esem.hu/szotar/plaszticitas/)
A 100 önkéntes MRI vizsgálaton esett át, ahol az agykéreg vastagságát és a szövetek sűrűségét vizsgálták a nyelvért, beszédért felelős területen, illetve a mediális temporális lebenyben, ami a memória miatt fontos, és ami elsorvad a demencia által.
Gall-féle lelki tulajdonságok agykérgi lokalizációja, Hámori József nyomán
A minta 34 egy nyelven beszélő MCI-s, 34 többnyelvű MCI-s páciensből állt, illetve 13 egy nyelven beszélő Alzheimer-es, és 13 többnyelvű Alzheimer-es emberből állt.
Ez volt az első olyan vizsgálat, ami alaposan felmérte a két különböző típusú betegek nyelvi és kognitív agyi régióinak szerkezetét.
Philips professzor hozzátette, hogy jelenleg még vizsgálják, hogy egynél több nyelv használata képes-e teljesen megakadályozni a demenciát, ellehetetlenítve ezzel a kialakulásának minden aspektusát.