Hogyan memorizáljuk a szavakat könnyedén?
A szókincs a nyelvhasználat legfontosabb alappillére. Hiába tudjuk a nyelvtant, ha nem ismerjük a szavakat, amelyek a mondatokat alkotják. Ideális esetben érdemes először egy alapszókincset megtanulni még a kezdetek kezdetekor. Később, egy meglévő tudásszint után gyakorold, rendszeresen ismételd át a korábban megtanult szavakat, hiszen agyunk úgy működik, hogy amit nem használunk huzamosabb ideig, azt törli, vagy legalábbis áthelyezi egy olyan „polcra”, ahol a kevésbé fontos információk gyülekeznek.
Van pár stratégia, amelyek használatával könnyebben memorizálhatod az idegen szavakat, mert a magolás, mint tudjuk, a legnehezebb módja a tanulásnak, hiszen nincs mihez kötni a tanultakat.
Kívánjuk, hogy a soron következő tippekkel hatékonyabban tudtok majd tanulni!
1.Tanulmányozd a szavakat rendszeresen, naponta pár percig
Egy nyelv alapszintű elsajátítása is időbe telik, de felgyorsítható, ha a szavak nem felejtődnek el. Javasoljuk, hogy naponta 5-10 percet szánj a tanulásukra. Ez sokkal többet ér, mint a hosszú szólisták bemagolása egy héten egyszer vagy pár alkalommal. A kevesebb több, ha rendszeres, ebben az esetben is.
2. Gondolkozz kontextusban
Tanulmányok már kimutatták, hogy a nyelvtanulóknak többször, többféle kontextusban kell találkozniuk egy új szóval ahhoz, hogy valóban emlékezzenek rá. A folyamat felgyorsítása érdekében, ha egy új szóval akarsz gazdagodni, ne felejtsd el többféle szövegkörnyezetben használni.
-
Mondd ki a szót és írd is le;
-
Nézd meg a jelentését;
-
Alkoss vele egy mondatot önállóan;
-
Írd le még többször az új szót és annak jelentését, hogy rögzüljön!
3. Olvass hangosan
Az olvasás a szókincsed felturbózásának legjobb módja, nagyon sok új szó ragadhat rád közben, különösen, ha hangosan olvasol. Ha fontos számodra, hogy viszonylag hamar tudj kommunikálni az adott nyelven, minden nap olvass valamit legalább pár percig. Például keress egy receptet és hangosan olvasd fel a lépéseket a főzés előtt és közben is magadnak vagy a főzőpartnerednek. De kereshetsz továbbá híreket, podcasteket, izgalmas képregényeket.
Ha pedig olvasás közben egy új szóval találkozol, próbáld először kitalálni a szövegkörnyezetét is figyelembe véve, hogy vajon mit jelenthet? Csak utána ellenőrizd le, hogy mit jelent, sikerült-e kitalálnod!
4. A főneveket a nemükkel együtt tanuld meg már az elején (ha van ilyen a tanult nyelvedben)
Sok nyelv (például a spanyol, német, francia) különböző nemekbe csoportosítja a főneveket, amelyek általában nincsenek összefüggésben a biológiai nemekkel. :) Az a legjobb, ha már az elején együtt tanulod meg őket. Pl.: “ le chien” (a kutya francia megfelelője).
5. Tematizálj
Sokkal könnyebb úgy memorizálni a szavakat, ha egy témacsoportban helyezzük el őket. Pl. vegyük a konyhát, és nézzük meg, milyen eszközök találhatóak meg benne. Vagy tanuld meg először csak az élelmiszereket, italokat és így tovább.
6. Szókártyák
Az is hatékony, ha szókártyákat készítesz, vagy használsz valamelyik alkalmazással. A szókártyák segítenek abban, hogy játékos formában kérdezd ki magad. Motiváló lehet az is, ha napról napra látod, mennyi sikeresen megtanult kártya gyűlik össze. Azonban minden kártyát érdemes ismételten is felhasználni.
A Lexika Kiadónál minden nyelvből találsz szókincsfejlesztő nyelvkönyveket!
Melyik nyelv érdekel? Válassz egyet!
Angol szókincsfejlesztő könyvek: https://lexika.hu/angol/szokincsfejlesztes
Német szókincsfejlesztő könyvek: https://lexika.hu/nemet/szokincsfejlesztes
Francia szókincsfejlesztő könyvek: https://lexika.hu/francia/szokincsfejlesztes
Spanyol szókincsfejlesztő könyv: https://lexika.hu/spanyol
Olasz szókincsfejlesztő könyvek: https://lexika.hu/olasz